Головна Новини Норма чи аномалія? Чому в Хмельницькому повторно квітнуть дерева

Норма чи аномалія? Чому в Хмельницькому повторно квітнуть дерева

by Max

У вересні продовжують цвісти каштани, трапляються і суцвіття бузку.

Каштани, бузок, магнолія, таволга та навіть яблуні… Вже не перший рік поспіль у Хмельницькому спостерігають повторне цвітіння дерев та кущів. Так наприкінці липня цього року вдруге за рік розквітла магнолія й таволга, що зростають на території ботанічного саду Хмельницького національного університету. А нині містяни ще можуть побачити вересневе цвітіння каштанів й бузку.

Як розповіла сайту «Є» доцентка кафедри екології Хмельницького національного університету та керуюча ботанічним садом Людмила Казімірова, для більшості видів деревних рослин, зокрема для магнолії й таволги, повторне квітування є нормою. Однак для каштанів це аномалія. Їхнє повторне цвітіння не закладене еволюційно і виникає як наслідок реакції організму рослини на стрес.

Серед причин стресу може бути неналежний догляд, підвищений вміст забруднюючих речовин у повітрі, засоленість і ущільнення ґрунту та каштанова мінуююча міль, яка нищить дерева. Цьогоріч до переліку ще й додалась аномальна спека. 

Людмила Казімірова каже, найбільше у Хмельницькому повторно цвітуть ті каштани, які були обрізані (кроновані). І, акцентує, якщо цю процедуру виконують непрофесійно, дерева починають слабнути. 

«Ці дерева є однозначно хворими. Усі вони переважно мають грибкові захворювання, стовбурові гнилі, кореневі гнилі, переважна більшість має трутовики. Отже, їх імунітет є дуже слабким. Якщо цей імунітет слабкий, то опиратися мінуючій молі, шкіднику, такі дерева не можуть. І от реакція організму, як і будь-якого виду на планеті, перед загибеллю, в екстремальній ситуації, залишити потомство. Тобто рослина квітує, щоб залишити насіння», – зазначає доцентка кафедри екології ХНУ.

Цвітіння каштанів у Хмельницькому. Вересень, 2024. Фото: Юни Крушинської

Натомість для таких деревних рослин як магнолія і таволга повторне цвітіння є нормою, зауважує пані Людмила. У ботанічному саду ХНУ вони квітнуть двічі на рік впродовж останніх 10-15 років. Щоправда, внаслідок аномальної спеки цьогоріч трохи зсунувся період цвітіння.

«Двічі квітли у нас цього року Магнолія Суланжа і її культивари. Вони квітли у нас досить тривалий час. Зазавичай, це квітування не таке рясне, більше поодинокі квіти. Таке квітування у нас було і таволги. Це також така група рослин, яка може цвітнути вдруге. Цього року вони раніше квітли, аніж зазвичай. Завжди – це був серпень, а цього року почали ще в кінці липня», – каже Людмила Казімірова.

Повторне цвітіння таволги. Вересень, 2024. Фото: надане Людмилою Казіміровою



Магнолія, друге цвітіння за рік. Серпень, 2024. Фото: надане Людмилою Казіміровою

У вересні хмельничани також ділилися спостереженнями про те, що вдруге зацвів бузок. Для цієї рослини також не є характерним зацвітати двічі на рік. Науковці пов’язують аномальне явище з різкими перепадами температурного режиму, коли денна спека різко змінюється нічним похолоданням. Друге цвітіння дерев може також спровокувати тривалий період засухи, після якого випадають сильні дощі. Але цього разу зацвітають не всі пуп’янки, а лише найактивніші.

“8 вересня. Бузок досі квітне…” Фото: Ірини Салій

Як допомогти деревам?

Щоб зменшити ризик порушення біоритмів дерев і допомогти їм уникнути стресу, пані Людмила радить правильно доглядати за ними. Зокрема, слід:

  • професійно обрізати дерева (кронувати);
  • для боротьби з ожеледицею використовувати суміші без солі, аби уникнути засолення ґрунту;
  • розпушувати ґрунт і регулярно підливати дерева;
  • збирати листя та проводити обробку дерев, щоб запобігти поширенню шкідників.

Читайте також: Зеленський нагородив хмельничанина, який врятував двох дівчат

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини