Цього тижня дезінформація про тони заморожених собак у вантажівці стала популярним фейком.
Не лише російська пропаганда поширює фейки та маніпуляції, а й деякі сайти та телеграм-канали заради переглядів та цитування.
Фейки про тони заморожених собак
“Інститут масової інформації” розібрав кейс з поширенням новини про “тони заморожених собак”, які нібито знайшли в вантажівці.
Медіа, політики, телеграм-канали, громадські активісти та блогери поширили 29 серпня новину про те, що в Миколаєві в аварію потрапив вантажний автомобіль, який нібито перевозив “2,5 тонни заморожених собак”.
У першому варіанті новини, яке опублікувало місцеве видання, зазначалось, що власником вантажу, який перевозили до Одеси, було комунальне підприємство “Центр захисту тварин”, але КП спростувало це, і цю інформацію видалили з новини. Але новину підхопили й національні медіа, які поширили про перевезення 2,5 тонни “заморожених собак”. Крім того, інформацію поширила зоозахисниця Анна Куркуріна, яка у своєму інстаграмі прямо звинуватила міську владу та міського голову Олександра Сєнкевича у вбивстві тварин. Її підтримала, зокрема, блогерка Раміна Есхакзай. У своєму інстаграмі вона написала, що довіряє Куркуріній та закликала поширювати інформацію.
А анонімні телеграм-канали повідомили про те, що поліція нібито затримала двох громадян Узбекистану, які є власниками кіосків із шаурмою, і нібито заморожені тварини належали їм. Виявилось, що фото, яке опублікували в соцмережах, було зроблене пів року тому правоохоронцями Киргизької республіки, які виявили схему контрабанди товарів та переправлення людей через кордон з Узбекистаном.
Поліція Миколаївщини повідомила, що Renault Master перевозив “339 кілограмів біологічних матеріалів померлих тварин та медичні відходи”. На фото, які отримало видання “НикВести”, видно, що в автомобілі дійсно був вантаж, але він не був завантажений на 100%, також неможливо з’ясувати, що саме міститься в пакетах.
Згідно з документами, водій перевозив вантаж із Дніпропетровської області до Одеси для подальшої утилізації відходів. Отримувач вантажу – компанія, яка надає комплекс послуг у сфері поводження з відходами та екологічного обслуговування підприємств усієї країни. Задля перевірки законності перевезення та дійсності наданої документації відомості про вказану подію слідчі Миколаївського районного управління внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 299 Кримінального Кодексу України “Жорстоке поводження з тваринами”.
Але ніяких 2,5 тон заморожених собак не було.
Фейковий наказ МОН
Проросійські телеграм-канали опублікували фото нібито наказу №498 за 19 серпня 2024 року з підписом: “В Україні скорочують кількість бюджетних місць для чоловіків призовного віку.
Видання bahmut.in.ua зазначає, що подібного наказу не існує.
На сайті Міністерства освіти і науки України немає наказу, який би стосувався скорочення державних бюджетних місць для військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 25 років. За 19 серпня існує лише нормативно-правовий акт “Про умови та порядок проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2025»”. Також, номер наказу № 498 вже присвоєний іншому документу за 05.05.2021 і стосується питань проведення у 2022 році зовнішнього незалежного оцінювання.
Указ Президента України про загальну мобілізацію за 2022 рік не може бути підставою для скорочення навчальних бюджетних місць для чоловіків призовного віку. При вступі в будь-який університет України не відбувається розподіл бюджетних місць за гендером та віком. Змагатись за навчання на бюджеті у 2024 мала змогу будь-яка особа, що отримала понад 130 балів на НМТ (ця вимога не розповсюджується на дітей загиблих захисників України) та не менше 150 балів за рядом спеціальностей. Додатково вступники на мистецькі та спортивні спеціальності проходили творчий конкурс, що мав найбільший вплив на конкурсний бал, ніж НМТ — 60%.
З ажіотажем серед військовозобов’язаних чоловіків щодо вступу, Міністерство застосувало інший підхід. Приміром для тих, хто вступає на аспірантуру, МОН навпаки збільшила кількість бюджетних місць, скасувавши контрактну денну форму навчання, яка раніше забезпечувала відстрочення від мобілізації.
Розповсюджуючи фейковий наказ, пропагандисти вкотре намагаються викликати в українців обурення та відчуття несправедливості.
Фейк про виплати
Пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, на якому жінка нібито скаржиться, що їй відмовили у виплатах за сина, який загинув у Курській області. На відео невідома особа також демонструє «документ», що буцімто підтверджує відмову, пише “Центр протидії дезінформації”.
Насправді історія, яку поширює російська пропаганда — фейкова, а «документ» — звичайний рапорт про відмову від госпіталізації військовослужбовця. Крім цього, «документ» знято так, що розібрати його текст майже неможливо, що характерно для подібних підробок.
Такі фейки є типовою практикою rпропагандистів, які часто створюють постановочні відео з метою дискредитації української влади та Збройних Сил України.
Подібні фейки спрямовані на підрив довіри до українських інституцій і підтримку російських пропагандистських наративів.
Раніше сайт “Є” ye.ua неодноразово писав про поширення фейкових відеоматеріалів за участі буцімто українських військових.
Крім того, цього тижня росіяни поширювали фейк про нібито сотні тіл загиблих українських військових в боях на території Курської області, які доставили до моргу у Хмельницькому.
“Поширюється фейк, що нібито до Хмельницького доставили 215 тіл загиблих на Курщині українських військових. Доказів, звісно, не надають жодних”, – зазначають в Центрі протидії дезінформації.
Молдова спростувала російський фейк
Міністерство закордонних справ Молдови спростувало фейкову інформацію, що з’явилася в російських ЗМІ, про те, що США нібито вивозили зразки біоматеріалів з України через Молдову, пише Укрінформ.
«У російському онлайн-середовищі поширили хибне та маніпулятивне повідомлення про включення Молдови в передбачувану схему масового експорту біологічного матеріалу. Ця інформація – чиста вигадка», – заявили в МЗС.
У відомстві додали, що це повідомлення продовжує серію фейків, за допомогою яких російська пропаганда намагається просунути ідею, що Україна в перспективі може використовувати біологічні речовини.
«Новим елементом у цьому контексті стало твердження про те, що й Молдова нібито залучена до цього процесу на логістичному рівні. Це неправдиві відомості, покликані створити плутанину для того, щоб дискредитувати владу Молдови та європейський шлях нашої країни. Фейкове повідомлення з’явилося спеціально на День незалежності, щоб затьмарити свято та викликати розбіжності», — заявили в МЗС.
У міністерстві також зазначили, що Молдова суворо дотримується всіх міжнародних норм проти поширення біологічної зброї.