У телеграм-каналах поширюють неправдиву інформацію про виплати українцям.
Цього тижня російська пропаганда концентрувалась на своїх постійних темах дезінформації: створенні біологічної зброї та ядерної небезпеки.
Фейк про підрив АЕС
Російські ЗМІ розповсюджують чергову дезінформацію про контрнаступ Збройних сил України. Цього разу прокремлівські медіа заявили, нібито американські дані підтверджують «підрив» Запорізької атомної станції, що «готується» українською армією, пише видання “Стоп Фейк”.
Військові США передали українській стороні датчики, які дають змогу виявити сплеск радіації – а це нібито «підтверджує», як пишуть росЗМІ, що «американці побоюються вибуху Запорізької АЕС під час наступу ЗСУ».
Дезінформація російських ЗМІ базується на маніпулятивній інтерпретації статті The New York Times та вирваній із контексту інформації американського видання. У статті немає жодної згадки, що Збройні сили України нібито готують «підрив Запорізької атомної станції». Навпаки, у матеріалі йдеться про те, що США доставили в Україну датчики, які дають змогу виявляти сплеск радіації – цей крок пов’язаний виключно з ядерним шантажем Росії, а не діями української армії.
У матеріалі The New York Times повідомляється, що Група підтримки ядерних аварій (NEST), яка працює при Національному управлінні ядерної безпеки Міністерства енергетики США, розгорнула в Україні мережу датчиків, що дозволяють швидко виявити та встановити джерело радіації. Ці пристрої допоможуть забезпечити Україні раннє попередження про надзвичайну ситуацію, що трапилася на ядерному об’єкті. Або ж сповістити про будь-яку радіаційну катастрофу, яка сталася на українській території.
Таким чином, обладнання дозволяє на ранньому етапі виявляти будь-які ядерні провокації.
Новий фейк про біологічну зброю
Видання “Вокс чек” спростувало черговий фейк про нібито підготовку Україною біологічної зброї.
Російські пропагандисти поширюють заяву нібито «капітана Військово-повітряних сил (ВПС) США у відставці» Станіслава Крапивника. Своєю чергою Крапивник говорить, нібито в Україні збирають зразки ДНК бійців ЗСУ для створення біологічної зброї в американських лабораторіях. Він додає, що у такий спосіб США намагаються знищити всіх слов’ян. Але це неправда.
По-перше, немає жодного офіційного підтвердження, що Україна збирається виробляти або вже виробляла біологічну зброю. Ще на початку широкомасштабного вторгнення брехливі заяви росіян про біозброю спростовували США, а пізніше ООН.
Аби перекласти відповідальність за свої злочини на Україну, росіяни звинувачують її в розробці біологічної зброї. У 2005 році Міністерство охорони здоров’я України підписало угоду про співпрацю зі США за Програмою зі зменшення біологічної загрози. В українських лабораторіях працюють над виявленням та зменшенням загрози від небезпечних патогенів. Росія навмисно перекручує ці факти, аби виправдати розробку біологічної зброї у своїй країні.
У Державному департаменті США переконані, що росія всупереч Конвенції про заборону біологічної зброї продовжує її розробку.
9 липня 2022 року в Україні ухвалили закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини». Згідно із законом, на час дії воєнного стану військовослужбовці, поліцейські, особи рядового та начальницького складу ДСНС, а також члени добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) мають обов’язково здати свої дані ДНК. Оцифровані зразки ДНК зберігають в електронному реєстрі і беруть лише при потребі провести експертизу на ідентифікацію в разі загибелі.
Деякі західні благодійні фонди або країни, як-от Франція та США, передали Україні мобільні ДНК-лабораторії, у яких проводять генетичну експертизу для ідентифікації загиблих. Зокрема робота у ДНК-лабораторіях прискорює процес ідентифікації загиблого та триває до двох годин. Раніше ж упізнання загиблого за ДНК могло тривати роками.
Російські пропагандисти кажуть, що Україна планує створити біозброю проти слов’янських народів. Проте люди генетично схожі, тому неможливо розробити зброю, яка вплине на одну етнічну групу, але не загрожуватиме іншій. Ба більше, перевірка ДНК не дозволить встановити точну етнічну приналежність. Керівник відділу біологічних наук і харчових технологій в Королівському технологічному університеті в Мельбурні Олівер Джонс запевняє, що ДНК-тестування може лише показати, із якого регіону походить людина. Наприклад, з Європи, Африки, але не з конкретної країни.
По-друге, російські медіа для просування своєї пропаганди представляють Крапивника як західного «експерта» та вказують його як «ексофіцера армії США». Тоді як сам Станіслав Крапивник народився в Луганську та нині живе в росії. За повідомленнями російських медіа, у 1993–2004 роках Крапивник служив офіцером в армії США, а у 2010 році повернувся назад до росії.
Утім, журналісти “Вокс чек” не знайшли жодної інформації про Крапивника в американських джерелах. До того ж Станіслав Крапивник систематично поширює російські наративи. До прикладу, Крапивник підтримує російське вторгнення, закликає до більш агресивної політики проти України та поширює фейки про діяльність так званих «західних найманців» в Україні.
Фейк про “Гвардію наступу”
В Україні справді оголосили про формування нових бригад. «Гвардія наступу» — проєкт Міністерства внутрішніх справ України, який має на меті посилити Нацгвардію, Нацполіцію та Держприкордонслужбу України під час майбутнього звільнення Луганська, Донецька та Криму.
Але в росії всі ініціативи українського Уряду намагаються дискредитувати.
Раніше сайт “Є” вже писав про спроби дезінформації і ось новий фейк.
«Гвардія наступу» — група ухилянтів для захисту режиму Зеленського», – таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику.
Мовляв, бригади «Гвардії наступу» підпорядковані МВС, а отже, вони захищатимуть українських високопосадовців від цивільних людей та від ЗСУ. Нібито «Гвардія наступу» працюватиме в разі масових протестів українців, перешкоджаючи свободі слова.
Нагадаємо, що бригади «Гвардії наступу» створені для ведення бойових дій. Оскільки нацгвардійці, поліцейські та прикордонники воювали на фронті й до повномасштабного вторгнення росії. Головна ціль «Гвардії наступу» — сформувати штурмові бригади, які будуть звільняти українську територію. Наразі формується 9 бригад. Усі ці підрозділи брали участь у бойових діях, але під іншою назвою чи в іншій структурі. Тобто «Гвардія наступу», як і ЗСУ, служить Україні та українцям. Це не ініціатива «окремих високопосадовців» задля запровадження свого порядку денного. Військові, навпаки, захищають кожного українця й кожну українку, а не перешкоджають їхній свободі, пише “Детектор медіа”.
Фейк про нові виплати українцям
Фактчекери видання “Без Брехні” спростовують повідомлення деяких телеграм-каналів, що нібито «люди, які народилися до 2008 року, мають право отримати 6600 гривень одним платежем, Зеленський затвердив указ».
Це в черговий раз анонімні телеграм-канали хочуть збільшити кількість підписників.
Також в повідомленнях йдеться про те, що, аби отримати максимальну виплату, слід подати заявку саме у своєму регіоні. Нижче публікують список областей та короткі лінки, за якими й слід переходити для реєстрації.
Допис супроводжується коротким відео з новинного сюжету на телебачення, у якому йдеться про те, що українці можуть оформити грошову допомогу від міжнародних організацій.
Відео, яким автори телеграм-каналу намагаються додати правдивості своєму допису – вирване з контексту. Окрім переліку міжнародних організацій, а також сум, які вони готові виплатити українцям як допомогу за низкою гуманітарних програм, зовсім не зрозуміло, хто може претендувати на ці кошти та як оформити виплату. Ролик жодним чином не пояснює суть публікації, наведеної у телеграм-каналі.
Також не вказано, коли саме президент Зеленський «затвердив» указ про поновлення виплат. На сайті президента немає жодної згадки про подібний указ.
Зазначаючи ж, що указ «зовсім свіжий», автори намагаються привернути до нього якомога більше уваги, подаючи як «гарячу новину». Традиційно в правдивих новинах журналісти вказують конкретне число, коли було підписано той чи інший важливий документ.
На додаток, президент України аж ніяк не може давати вказівки жодній міжнародній організації, виплачувати їй гроші українцям чи ні, адже не має на неї жодного впливу.
Варто зазначити, що намагаючись перейти за посиланням, яке мало б привести користувачів на реєстраційну форму для оформлення так званої міжнародної допомоги, користувачі потрапляють на чергові канали з однотипною назвою «Дорого вечора, ми з Житомира, Рівного, Дніпра…».
Тож жодних указів про призначення тих чи інших виплат від міжнародних організацій президент не підписував. Маніпулюючи на темі допомоги, недобросовісні адміни телеграм-каналів намагаються привернути увагу нових підписників.
Що ж стосується державних виплат та порядку їх отримання, то інформація про це розміщується виключно на офіційних сайтах державних структур.
Подати заявку на отримання допомоги, як правило зараз можна у застосунку «Дія», або ж через відповідні адміністративні центри.
Правила публікації інформації
Центр протидії дезінформації зазначає, що надмірна інформаційна увага шкодить Силам оборони України.
Експерти ЦПД звертаються до цивільного населення, журналістів та лідерів громадської думки: ми воюємо проти підступного ворога, що аналізує наше інформаційне поле з надією отримати відомості, які допоможуть йому в ході війни проти України.
“Тому, перед тим, як щось публікувати, просимо зважити всі ризики, щоб не допомагати ворогу отримати візуальне підтвердження ураження цілей чи здійснити їх дорозвідку”, – йдеться у повідомленні.
В ЦПД закликають не поширювати жодної інформації про роботу підрозділів протиповітряної оборони.
Дотримуйтеся простих правил оприлюднення інформації:
Не транслюйте переміщення військової техніки;
Не знімайте місця обстрілів та роботу ППО;
Очікуйте на офіційні коментарі військового командування;
Ретельно перевіряйте інформацію через офіційні джерела.