У тікток продовжують створювати фейки про нібито продаж Україною електроенергії за кордон.
Російські пропагандисти почали створювати та поширювати фейки після вбивства Ірини Фаріон
Фейк про 3-тю штурмову та Фаріон
Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розповідає, що у соцмережах і на сайтах поширюють скрин петиції, в якій нібито просять президента України присвоїти ім’я Ірини Фаріон 3-й окремій штурмовій бригаді — саме тій, з якою у неї був конфлікт.
Фактчекери зазначають, що це фейк. Такої петиції не існує.
Адже номер фейкової петиції — №22/264840-еп значно більший, ніж той, за яким була зареєстрована остання петиція на сайті президента на момент появи фейку. Крім того, петицію неможливо було знайти ні за ключовими словами, ні за порядковим номером.
Про те, що це фейк, свідчить також той факт, що найперше ця інформація з’явилася в російськомовному сегменті інтернету, зокрема, на сайтах пропагандистів.
Пізніше фейк підхопили українські ресурси.
Ірина Фаріон дійсно мала конфлікт із 3-ю окремою штурмовою бригадою. 5 листопада 2023-го в інтерв’ю журналістці Яніні Соколовій вона звинуватила військових, зокрема бійців “Азову”, що ті спілкуються російською мовою.
У відповідь екскомандир полку “Азов”, майор ЗСУ, заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін записав відео, в якому наголосив, що це перша публікація російською на каналі “Жорін. Третя штурмова”, та присвятив її Фаріон.
Мета цього фейку — “деморалізація та емоційний розкол в українському суспільстві, яке засудило цинічне вбивство та об’єдналося навколо пошуку та покарання його виконавців”.
Нагадаємо, що екснардепка Ірина Фаріон була вбита у Львові 19 липня. 25 липня поліція у Дніпрі затримала 18-річного підозрюваного у її вбивстві.
Черговий фейк про продаж електроенергії
У тікток продовжують створювати фейки про нібито продаж Україною електроенергії за кордон.
Раніше сайт “Є” ye.ua розповідав про маніпуляції щодо причин відключення електроенергії в Україні.
Так освітній паблік “Нота Єнота” розповідає, що в Тік-Ток активно поширюють фейковий документ, який потім в соцмережах використовують як доказ того, що мовляв електроенергію продають закордон.
Фактчекери зазначають, що “документ” має багато ознак підробки, але люди в соцмережах його не аналізують, а сприймають як доказ зради і теорії змови, через що українці сидять без світла.
Ось кілька ознак підробки: помилка в назві вулиці в реквізитах, номер телефону уже кілька років як неактуальний. Також не вказано електронну адресу, яку зараз вказують на усіх офіційних документах. Російські пропагандисти взяли шаблон старого листа, на це вказує номер рахунку. Він дійсно був актуальний для Енергоатому, але станом на 2019 рік. Уже у 2020 році рахунки змінилися.
“Мова листа. Оскільки лист адресовано не українському отримувачу, то він мав би бути англійською мовою (можливо, з версією польською, але мова міжнародного спілкування – англійська)”, – зазначають фактчекери.
Крім того, Енергоатом зараз має форму акціонерного товариства, а не державного підприємства. Є і інші нюанси, які вказують, що документ підроблений.
Проте користувачі, які побачили його у тікток або в інших соцмережах, зазвичай не вивчали детально лист, а сприйняли як правдивий та почали поширювати.
Фейкове відео про ТЦК
Також російські пропагандисти продовжують працювати над зривом мобілізації в Україні. До реальних відео щодо конфліктів українців з представниками ТЦК додаються й фейкові, які направлені на створення ефекту масовості.
Так видання “Стоп Фейк” розповідає, що деякі користувачі в соціальних мережах поширюють 13-секундний відеоролик, на якому нібито співробітники Територіального центру комплектування та соціальної підтримки б’ють чоловіка на вулиці.
«Прості українці дають відсіч загонам викрадачам», – коментують відео деякі користувачі мережі.
На відео видно, як двоє чоловіків у куртках кольору оливи наступають на підлітка, після чого ще один чоловік, одягнений у білу толстовку, нападає на них ззаду. Слід зазначити, що жодна людина на цьому відео не була одягнена у військову форму. Хоча двоє чоловіків і були в куртках кольору оливи, який є популярним кольором для одягу в мілітарі стилі, але жоден із них не мав хоч якихось розпізнавальних знаків чи інших елементів, які б вказували, що перед нами – військовослужбовці, тим більше українці.
Насправді це відео не має ніякого стосунку до мобілізаційного процесу в Україні. Воно, найімовірніше, було знято у Мінську 2020 року.
Білоруські сайти, які опублікували цей відеоролик, пишуть, що інцидент, знятий на відео, стався в Мінську в мікрорайоні Малинівка, де двоє п’яних чоловіків вступили в конфлікт із 15-річним підлітком. Чоловікам нібито не сподобалося, що хлопець швидко проїхав повз них на самокаті.
Мета фейків про продаж органів
“Центр протидії дезінформації” зазначає, що російські пропагандисти знову поширює фейки про продаж Україною органів. Зокрема, фейки про нібито масовий продаж Україною органів загиблих військових та «російськомовних дітей» Донбасу.
Як заявила речниця російського мзс марія захарова, в Україні нібито «загони потенційних донорів формуються під замовлення і відправляються на убій для вилучення органів». При цьому джерелом такої інформації в мзс рф називають «дані з відкритих джерел».
Крім того, державні російські медіа поширюють нічим не підтверджені повідомлення, що дітей, евакуйованих з прифронтових населених пунктів Донбасу, українська влада віддає «на органи або педофілам».
“Такі фейки є частиною масштабної ворожої кампанії «Чорна трансплантологія». Мета ворога – подальша спроба дискредитації України, намагання зірвати в Україні мобілізаційний процес та зміщення фокусу уваги з воєнних злочинів росіян, зокрема з убивств та викрадень українських дітей”, – зазначають фактчекери.