Головна Новини Фейковий документ про скасування рішень ВЛК та атака на Viber: добірка дезінформації за тиждень

Фейковий документ про скасування рішень ВЛК та атака на Viber: добірка дезінформації за тиждень

by Max

Цього тижня йшла атака на користувачів месенджеру Viber.

Російські пропагандисти продовжують активно створювати фейки навколо теми мобілізації, що додає напруженості у суспільстві.

Фейковий документ про скасування рішень ВЛК

Центр протидії дезінформації розповідає, що в соціальних мережах поширюють фейковий наказ Міністерства оборони України про нібито скасування рішень ВЛК, починаючи з 2022 року.

Зокрема, у мережі шириться наказ Міністерства оборони України (МОУ), який нібито стосується змін у роботі військово-лікарських комісій (ВЛК) при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

У документі наголошується, що нібито рішення ВЛК, видані у Київській, Одеській, Львівській, Вінницькій, Житомирській областях місцевими ТЦК з 2022 року, визнані недійсними. Також зазначається, що військовозобов’язані у цих регіонах повинні зробити актуалізацію даних та ін.

“Центр верифікував цю інформацію в МОУ та з’ясував, що це фейк. Документ складено з грубим порушенням вимог щодо оформлення, до того ж він містить чимало помилок. Наприклад, правильною є назва Центральна військово-лікарська комісія ЗСУ без додавання прийменника «при», – відмічають фактчекери.

На думку спеціалістів ЦПД, мета таких фейків – дискредитація Міністерства оборони України, розповсюдження панічних настроїв серед населення та зрив загальної мобілізації.

Фейкова цитата режисерки

Освітній портал “Нота Єнота” знайшов приклад російської дезінформації в соціальних мережах, коли пропагандисти запускають поширення фейкової цитати.

Зокрема, в мережі поширюється фейкова цитата української кінорежисерки і письменниці Ірина Цілик є (режисерка фільмів «Я і Фелікс» та документальної стрічки, яка відзначена багатьма престижними міжнародними нагородами, «Земля блакитна, ніби апельсин») виданню “Бабель”.

В цитаті йдеться про те, що нібито режисерці запропонували попрацювати над фільмом про “волинську рєзню”.

Але таку цитати вона не казала, а видання «Бабель» відповідно не публікувало. Картинку російські пропагандисти і поширили через соцмережі, поставивши пост на рекламу.

З одного боку, це спроба дискредитації медіа і режисерки в очах суспільства, з іншого – поширення дезінформації.
Пропагандисти намагаються розіграти карту складного періоду в історії України та Польщі, волинську трагедію.

Росія просуває цей наратив на території Польщі, намагаючись розіграти історичні події для дискредитації українців та України, так само, намагаючись показати поляків в очах українців як ворогів.

Фейк про найманців з Латинської Америки

З початку повномасштабного вторгнення росії на території України пропагандисти просувають меседж про нібито велику кількість іноземних найманців, які воюють замість українців.

І ось чергова дезінформація, про яку розповіло видання “Вокс Чек”.

Так, телеграм-канали поширюють інформацію про те, що до ЗСУ шукають перекладачів з іспанської мови.
“OSINT-аналітики нібито стверджують: пошук такого спеціаліста означає, що невдовзі до України прибуде велика кількість найманців із Латинської Америки, – йдеться в дописах росіян.

Це фейк. Оголошення справді опублікували у телеграм-каналі Lobby X ARMY, проте подібні пропозиції з’являлися і раніше. Наразі невідомо про точну кількість іноземців, які перебувають у Силах оборони України. Надійні джерела не повідомляли про прибуття великої кількості добровольців із Латинської Америки.

Оголошення, яке поширюють росіяни, справді існує. У ньому йдеться про пошук викладача чи викладачки української мови для іспаномовних військових в Інтернаціональному Легіоні.

Ще на початку повномасштабного вторгнення Дмитро Кулеба заявив про близько 20 тисяч заявок від громадян 52 країн світу, які бажають приєднатися до українського війська. Проте скільки насправді почали служити, достеменно невідомо. Наприклад, у звіті проєкту Counter Extremism, який вийшов у травні 2022 року, вказано, що кількість іноземців в українських лавах насправді коливається від кількох сотень до кількох тисяч. Наразі немає даних, скільки бійців-іноземців та з яких країн перебуває у лавах Сил оборони.

Також у телеграм-каналі «Lobby X ARMY» перші оголошення про потребу в людях зі знанням іспанської мови з’явилися ще 26 березня 2024 року і публікувалися неодноразово, але пропагандисти про це не згадують. Російські пропагандисти посилаються на OSINT-аналітиків, але не надають жодних посилань та не називають їх.

Варто відзначити, що іноземці у Силах оборони України є не найманцями, а українськими військовими. Всі іноземні громадяни та особи без громадянства, які беруть участь у бойових діях на боці України, добровільно проходять службу в українських підрозділах за контрактом відповідно до закону «Про військовий обов’язок і військову службу».

Атака на Viber

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив про нову атаку користувачів месенджера Viber.
Йдеться про те, що користувачі Viber отримують сповіщення, у яких йдеться про заблоковану спробу входу в їхній обліковий запис із пристрою Android.

Представники Viber підтвердили, що виявили підозрілу активність і заблокували спроби зламу месенджера.

«Люди отримали такі повідомлення через активність зловмисників, спрямовану на створення додаткового навантаження на нашу інфраструктуру. Viber виявив цю підозрілу активність і заблокував спроби. Оскільки ми є глобальною платформою з сотнями мільйонів користувачів, такі зловмисницькі спроби є частиною нашої повсякденної роботи і не є чимось новим. Немає причин хвилюватися. Ми постійно вживаємо заходів для виявлення та блокування таких зловмисницьких спроб», – заявили представники компанії.

Аби убезпечити себе від дій шахраїв, спеціалісти радять: налаштувати двофакторну автентифікацію; вказати актуальну електронну пошту; перевірити відкриті сесії на пристроях і завершити їх.

“Viber використовує технологію end-to-end шифрування. Це означає, що зловмисники не зможуть прочитати архів переписок, якщо зламають акаунт. Однак, вони зможуть розсилати повідомлення списку контактів від імені жертви”, – йдеться у повідомленні.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини