Міністерством оборони України наразі виявлено три підробки веб-застосунку Резерв+
Російські пропагандисти створюють фейкові застосунки, сайти та телеграм-канали, які копіюють офіційні українські, заради збору персональних даних.
Фейкові застосунки “Резерв+”
Міністерством оборони України наразі виявлено три підробки веб-застосунку Резерв+.
Як передає Укрінформ, про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» повідомила заступниця міністра оборони України з питань цифрових трансформацій Катерина Черногоренко.
«Центр реагування кіберінцидентів Міністерства оборони виявив три підробні веб-застосунки Резерв+. Сайти були виявлені на етапі створення, розсилка ще не почалася. Ми встигли вчасно. Наші спеціалісти виявили цю загрозу, і ми дуже оператвино вирішили повідомити про неї нашим громадянам, щоб люди не втрачали пильність і знали, як розпізнати цю підробку», – сказала Черногоренко.
За її словами, головна ознака підробного сайту – веб-адреса, яка схожа на реальну, але з невеликими відмінностями.
«Користувачам, насамперед, варто звернути увагу на адресний рядок. Резерв+ завантажується за офіційним посиланням з ім’ям mod.gov.ua. Там є лінк на застосунок в App store і Google play market. І ми наполегливо радимо не переходити за посиланнями, що імітують цю назву, але закінчуються на інші додаткові імена типу top, websate, org тощо. При завантаженні застосунку просимо перевіряти, що розробником є саме Міністерство оборони України», – додала заступниця міністра оборони з питань цифрових трансформацій.
Вона зазначила, що псевдосайти створюють для того, щоб збирати персональні дані українських військовозобов’язаних, використовувати для можливих атак або використовувати в інформаційно-психологічних операціях ворога, щоб дискредитувати роботу Міністерства оборони України. Також станом на тепер це декілька склонованих сайтів, які ще масово не розсилались.
Російська постанова у Курській області
Після початку бойових дій на території Курської області російські пропагандисти почали створювати фейки про українських військових, які діють на території рф.
Так пропагандисти почали поширювати відео з «полоненим українським диверсантом», якого буцімто схопили російські військові в Курському прикордонні, пише “Детектор медіа”.
Особа на відео, стоячи на колінах із зав’язаними очима, російською мовою говорить, що «йшли на Суджу» і що «треба було “познімати” село Гордіївка для командування, що зайняли село».
Насправді це відео є постановним, про що свідчить декілька фактів. Перш за все в особи на відео присутній сильний російський акцент, не притаманний російськомовним українцям, а радше саме росіянам. Окрім цього, навіть один із російських так званих «воєнкорів» з авдиторією в 95 тис. підписників не зміг змовчати та заявив, що «це наш фейк», додавши, що «не час для такого». А ще чимало самих росіян не повірили в правдивість відео, стверджуючи що це постанова.
Нагадаємо, що бої в Курській області розпочалися 6 серпня. На даний момент Генштаб ЗСУ офіційно не коментує ситуацію у Курській області.
Нагнітання паніки
Освітній портал “Нота Єнота” звернув увагу на чергову масовану розсилка від пропагандистів з метою розігнати паніку і залякати українців.
Повідомлення про масовану ракетну атаку почали поширювати в будинкові вайбер-чати, пізніше – такі дописи масово поширилися по анонімних телеграм-каналах. Мова йде про те, що нібито планується найбільша атака з початку війни, будуть всі види озброєння, посилаються на фейкові слова диктатора рф.
Варто нагадати, що російська ракета чи дрон можуть прилетіти в будь-який момент і в будь-яке місце в Україні. Важливо, реагувати на повітряні тривоги, ходити в укриття, дотримуватися правил безпеки. Незалежно від дати.
Фактчекери зазначають, що всі анонси про те, що обстріл буде завтра, післязавтра, такого-то числа, через Курськ, через F-16, через такі-то заяви – це не що інше, як нагнітання ситуації і гра на емоціях людей. Ця інформація не несе ніякої цінності, окрім нагнітання паніки і страху.
Крім того, анонімні -канали, які поширюють ці маніпуляції і дають посилання на «інфо про атаки на конкретні місця» – це спосіб розкрутити інші телеграм-канали. Тож не варто переходили за такими посиланнями.
Підпали автівок заради пропаганди
“Центр протидії дезінформації” розповідає, що росіяни активізували роботу кол-центрів для поширення дезінформації та спроб вербування українців для здійснення підпалів автомобілів військовослужбовців за завданням спецслужб рф.
Як наголосив керівник Центру протидії дезінформації, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко, основну ставку ворог робить на маргіналів і молодь.
«Подібні завдання – це діяльність російських спецслужб, які пропонують за це гроші. Втім, українці, які ведуться на «легкі гроші», одразу затримуються, винагороду від росіян не отримують», – пояснив Андрій Коваленко.
ЦПД закликає українців бути свідомими та обережними, щоб не стати інструментом у руках ворога в його підривній діяльності проти держави.
Цього тижня сайт “Є” ye.ua писав, що на Хмельниччині затримали підозрюваного у підпалі автівок, який працював на замовлення росіян.