Пропагандисти використали старі знімки.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Російські пропагандисти продовжують поширювати фейки про Хмельницьку область. Цього тижня приводом став обстріл аеродрому у Старокостянтинові.
Фейк про знищення літаків у Старокостянтинові
Російські медіа та користувачі соціальних мереж почали поширювати неправдиву інформацію про те, що в інтернеті опублікували супутникові знімки наслідків російського ракетного удару наприкінці травня 2023 року по аеродрому у Старокостянтинові Хмельницької області, пише видання “Стоп фейк”.
У таких новинах пропагандисти пишуть, що «лише на одному кадрі можна нарахувати 8 пошкоджених чи знищених літаків».
«На супутникових знімках, опублікованих одним із Telegram-каналів, видно масштаби реальних руйнувань на аеродромі. Судячи з них, влучання було точно в ціль – із супутника видно гору розбитої техніки ВПС України», – пише одне з пропагандистських медіа.
Як встановили фактчекери, це старі знімки, і вони не пов’язані із російською атакою 29 травня на аеродром у Старокостянтинові.
Перший супутниковий знімок, який нібито показує стан військового аеродрому перед атакою, було зроблено ще задовго до повномасштабної російсько-української війни. За допомогою програми Google Earth Pro журналісти відкрили карту цього аеродрому та вибрали знімки за 2017 рік. Це ті самі супутникові знімки, які розповсюджують кремлівські ЗМІ. На це вказує розташування літаків та тіней від дерев.
Другий знімок також не має жодного стосунку до ракетного удару наприкінці травня 2023 року. У тій самій програмі Google Earth Pro ми вибрали наступний за часом знімок. І в результаті отримали кадри, аналогічні до тих, які поширюють пропагандисти. Однак ці знімки було зроблено не після атаки, а роком раніше – у травні 2022 року.
Нагадаємо, що вночі 29 травня російські окупанти атакували ракетами та безпілотниками військові об’єкти та об’єкти критичної інфраструктури різних областей. Зокрема, завдали удару по Хмельниччині. Це спричинило займання на паливних складах.
У Хмельницькій ОВА повідомили, що «Наразі тривають роботи з локалізації пожеж на складах паливно-мастильних матеріалів та зберігання бойових матеріальних цінностей. Виведено з ладу п’ять літальних апаратів. Розпочаті відновлювальні роботи злітно-посадкової смуги», — зазначили у Хмельницькій ОВА.
Фейк про землю для “польських найманців”
Як пише видання “Детектор медіа”, пропагандисти поширюють фейк, що нібито влада України примусово вилучатиме землю в людей для «польських найманців».
Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику.
У повідомленнях ідеться, що в Україні нібито планують ухвалити закон (наразі це законопроєкт №8225), який дозволяє владі відчужувати нерухомість — будинки та земельні ділянки. Мовляв, Україна передаватиме будинки у власність «польським найманцям», які воювали у складі Збройних сил України.
Це — неправда.
Фактчекери встановили, що в законопроєкті №8225 ніде не вказано, що землю чи нерухомість безкоштовно віддадуть «польським найманцям». У законопроєкті йдеться виключно про використання вилученої нерухомості для будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії. Цей законопроєкт є доповненням до закону «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».
Тобто він регламентує відчуження земельних ділянок для будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури. У такий спосіб, за словами авторів законопроєкту, вони полегшують спосіб передачі земельної ділянки з комунальної або приватної власності в державну для відновлення інфраструктури.
Фейк про контрнаступ
Центр протидії дезінформації відмічає, що російські ЗМІ поширюють інформацію про те, що Президент України Володимир Зеленський нібито злякався оголошувати контрнаступ, оскільки «не вірить» у перемогу.
У своїх матеріалах ворожа пропаганда посилається на матеріал із сайту Asia Times під заголовком «Що трапилося з українським генералом Валерієм Залужним?» автора Стефена Брайана.
Як зазначають фактчекери ЦПД, насправді, говорячи про те, що Зеленський начебто боїться оголошувати наступ, автор статті не наводить жодного аргументу на підтвердження своїх слів і часто наголошує, що його думка є суб’єктивною і ґрунтується на чутках.
Окрім цього, Брайан у своєму матеріалі часто повторює наративи російської пропаганди, зокрема відвертий фейк про нібито зникнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
У ЦПД зазначають, що у своєму відеозверненні від 29 травня Володимир Зеленський повідомив, що рішення щодо термінів початку руху українських військ ухвалене.
Фейковий агітаційний плакат
Російські медіа та телеграм-канали поширюють оголошення із надписом «Бути студентом на росії або бути захисником в Україні». Пропагандисти додають, що студентів закликають вступати до лав ЗСУ, а не в університети.
Видання “Вокс чек” відзначає, що це фейк. В оголошенні побачили відразу кілька помилок.
Так, номер, який зазначений на фото — 0 800 507 028. На знімку можна побачити рожеву емблему Збройних Сил України. Однак номер, який зазначили на фото, належить Силам територіальної оборони ЗСУ, які мають емблему зеленого кольору.
Журналістам не вдалося знайти це оголошення за зворотним пошуком у Google Images. Однак пошук через заборонений в Україні Yandex Images показав ідентичні фото чоловіка, який тримає дівчину на руках. Зображення можна знайти у вільному доступі на сайті стокових фото. Фото військового із дівчиною друкують та продають як картини або ж розмальовки. Але схожих плакатів від ЗСУ у мережі. Заклик вступати до лав армії на офіційній сторінці ЗСУ опублікували у форматі відео.
Фактчекери звернулись до Сил ТрО ЗСУ щодо поширення оголошення із їхнім номером гарячої лінії. Їм відповіли, що в жодній зовнішній рекламі Сил ТрО ЗСУ не використовують подібні заклики.