У мережі, зокрема телеграм-каналах, ширяться посилання на фейкові акаунти Міністерства соціальної політики, які нібито обіцяють виплати 1000 гривень від держави.
Про це розповідає Хмельницький Онлайн
Телеграм-канали використовують фейки та маніпуляції для отримання більших прибутків від реклами сторонніх пабліків.
Фейкові посилання на виплату тисячі гривень від держави
Міністерство соціальної політики України попереджає, що в соціальних мережах з’являються фейкові посилання щодо виплати тисячі гривень від держави.
В Міністерстві зазначають, що у мережі, зокрема серед телеграм – каналів, ширяться посилання на фейкові акаунти Міністерства соціальної політики, які нібито обіцяють виплати 1000 гривень від держави.
Чиновники просять не довіряти таким повідомленням та не переходити за відповідними посиланнями.
“Це шахрайські ресурси, перехід на які вимагає персональні дані карток, в результаті чого шахраї можуть отримати доступ до ваших коштів. Наголошуємо: уся достовірна інформація щодо оформлення грошової підтримки у 1000 гривень буде розміщена на офіційних ресурсах Уряду.
А можливість отримати 1000 грн в рамках програми Зимова єПідтримка буде здійснюватися через офіційний застосунок Дія”, – йдеться у повідомленні.
Дізнатися актуальну інформацію про програму можна на офіційному сайті Міністерства соцполітики.
Фейковий анімаційний ролик про ТЦК
Низка пропагандистських телеграм-каналів цього тижня поширила маніпулятивний анімаційний відеоролик про співробітників ТЦК.
Як пише “Детектор медіа”, у відео проілюстрована розмова хлопчика з персоніфікованими шкільною дошкою та сонцем (персонажі мультика). Хлопчик запитує в них, чому його батька силоміць забрали працівники ТЦК, на що шкільна дошка йому відповідає, що ті виконували свій обов’язок, а неправильним було те, що батько хлопчика «не хотів іти». Після цього до розмови долучається сонце та продовжує просувати маніпулятивну риторику.
Фактчекери помітили, що деякі слова та словосполучення, вжиті в мультику, зазвичай використовують пропагандисти. Наприклад, у відеоролику присутня фраза «борг не обирають», що є калькою з російського «долг не выбирают». Окрім цього, в мультику присутня низка інших маніпулятивних штампів, притаманних російській пропаганді.
Також, зробивши скриншот із відео, за допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google фактчекери з’ясували, що на платформі YouTube існує навчальне відео з подібним фоном, як у фейковому мультику, про те, як створювати анімаційні ролики. Тобто, найбільш імовірно, пропагандисти скористалися цим відеоуроком для створення фейкового мультика про працівників ТЦК.
Маніпуляція навколо телефонної розмови Сирського
Видання “Арміяінформ” повідомляє, що пропагандисти вхопилися за допис Головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського про телефонну розмову з начальником штабу оборони Великої Британії адміралом Тоні Радакіном.
У розмові, яка справді відбулася, командувачі обговорили актуальну ситуацію на фронті та організацію оборони України на визначених ділянках. А також можливості ураження військових об’єктів углиб російської території. За словами Сирського, британська сторона опрацьовує власні пропозиції у рамках практичної реалізації Плану перемоги, в якому справді є пункт про далекобійні удари по території рф. Зокрема, Україна хоче зняття партнерами обмежень на застосування далекобійної західної зброї.
“Проте, російська пропаганда все перевернула з ніг на голову, розтиражувавши фейкові повідомлення про те, що Велика Британія бере участь у бойових операціях ЗСУ проти рф. Подібні «вкиди» останнім часом почастішали. Україну росіяни постійно намагаються звинуватити в залученні військовослужбовців з країн НАТО до бойових дій, а іноземних партнерів намагаються дискредитувати в очах українського суспільства дезінформацією про небажання приймати нашу країну до Альянсу”, – йдеться у тексті повідомлення.
За даними військових, росіяни ставлять завдання деморалізувати українців і посварити їх з міжнародними партнерами.
Світлини з використанням ШІ для шахрайства
“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що у мережі продовжують ширитися згенеровані штучним інтелектом фото, на яких зображено буцімто українських військових із закликами поставити лайк, привітати з днем народження, весіллям тощо.
Також є пости про начебто врятованих тварин, дітей і літніх людей. Всі ці дописи намагаються викликати емоцію в українцям та змусити їх поширювати повідомлення.
“Такі публікації розповсюджують боти, їхня мета – викликати емоції та змусити людей взаємодіяти з дописом.
Це допомагає швидко набирати тисячі реакцій від реальних користувачів, що прискорює просування сторінок, які згодом можуть використовуватися як для поширення російських наративів, так і шахрайських схем”, – зазначають фактчекери.
Нещодавно сайт “Є” ye.ua писав, що один з напрямків роботи російської пропаганди – це поширення маніпуляцій, де джерелом вказані реальні статті у відомих медіа.