Головна Новини Факт в історії: шлях до заснування університету Кам’янці-Подільському

Факт в історії: шлях до заснування університету Кам’янці-Подільському

by Max

Про початок існування державного українського університету на Поділлі.

22 березня 1918 року Іван Огієнко вперше прибув у Кам’янець-Подільський у справах заснування у цьому місті вищого навчального закладу. Невдовзі він став першим ректором Кам’янець-Подільського державного українського університету.

Разом з Іваном Огієнком Кам’янець-Подільський тоді прибула столична делегація. Київських гостей зустріли представники міської думи й управи. Відбулося спільне засідання, на якому вони домовилися про відкриття в місті університету. Вони вирішили, що в адміністративному центрі Поділля слід відкривати не філію російського університету, а окремий університет класичного типу з українською мовою викладання. У його структурі намітили філологічний, природничий з помологічним відділом і торговельно-технічний факультети.

Іван Огієнко став першим ректором Кам’янець-Подільського державного українського університету. Фото: uk.wikipedia.org

Перші кроки для заснування Кам’янець-Подільського державного університету в місті зробили за кілька місяців до того. 4 січня 1918 року Кам’янець-Подільська міська дума заслухала пропозицію Олександра Павловича Шульмінського про заснування в місті університету. ЇЇ підтримали майже одноголосно. Того ж дня обрали спеціальну делегацію для поїздки до столиці, щоб звернутися до Української Центральної Ради з проханням відкрити у місті філію університету святого Володимира.

Щоб зацікавити Генеральне секретарство народної освіти УНР ініціювали виділення з міських коштів позики в розмірі 1 мільйон карбованців для облаштування закладу. Головними аргументами стало те, що Кам’янець є давнім історичним містом, який відіграє важливу роль в культурному житті регіону і вчені вищого навчального закладу зможуть взятися за систематичне дослідження природних багатств і культури Поділля, що становить загальнонаціональне завдання.

У той час у місті було вісім середніх навчальних закладів. Ініціатори проєкту вважали що, випускники маючи змогу отримати вищу освіту за місцем проживання або неподалік від дому, будуть залишатись і розвивати регіон. І так, згодом місто отримає «кілька десятків люда з найвищою інтелектуальністю, кілька сот молоді інтелігентної, енергійної, що підвищило б його цивілізований рівень».

1 липня гетьман Павло Скоропадський підписав закон, яким заснував університет у Кам’янці-Подільському

Попри зміни влади та інші політичні процеси того часу історія університету все ж почала свій відлік. У серпні 1918 року, гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету.

Як йдеться на сайті університету, нині у структурі закладу є 9 факультетів, 40 кафедр, 14 науково-дослідних центрів, 2 навчально-науково-методичні комплекси, 2 навчально-науково-виробничі комплекси, 24 науково-дослідні та навчально-наукові лабораторії, бібліотека.

Читати ще

oh-logo-03-white

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини

© 2023 – Хмельницький Online.