Головна Політика Депутати зняли кримінальну відповідальність за перше СЗЧ або дезертирство

Депутати зняли кримінальну відповідальність за перше СЗЧ або дезертирство

by Max

У вівторок, 20 серпня, парламент схвалив закон, яким пропонується не карати за перше самовільне залишення військової частини (СЗЧ) чи дезертирство, якщо військовий сам повернувся і командир дозволить продовжити службу, розповів народний депутат Ярослав Железняк.

Він уточнив, що законодавча ініціатива №11322 була ухвалена 270 голосами народних обранців.

Відомо, що метою закону є «вдосконалення під час дії воєнного стану кримінального законодавства у сфері злочинів проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, зокрема пропонує встановити юридично визначені механізми звільнення військовослужбовців ЗСУ від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення».

Законом вносяться зміни до статті 401 Кримінального кодексу, згідно з якими особу, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення (СЗЧ/дезертирство), може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо до закінчення досудового розслідування або судового розгляду вона добровільно заявила про намір продовжити проходження військової служби.

Також унормовується процедура судового розгляду клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців у вищезазначеному випадку.

Зазначається, що «підозрювані у СЗЧ або дезертирстві можуть просити змінити їм запобіжний захід на проходження служби під час мобілізації. Водночас для осіб, які скоїли тяжкі злочини (вбивства, грабіж, розбій), така альтернатива неможлива».

Змінами до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» передбачається призупинення військової служби для військовослужбовців СЗЧ, тих, хто дезертирував із ЗСУ та інших військових формувань або добровільно здалися в полон, на підставі заяви (повідомлення) начальника відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних силах про вчинення кримінального правопорушення.

Окрім того, регламентується продовження військової служби та дії контракту для військовослужбовців, яким обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, призначено кримінальне покарання у вигляді службового обмеження, арешту з відбуттям на гауптвахті або тримання у дисциплінарному батальйоні.

У січні 2023 року президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон, який посилює відповідальність для військових, зокрема, за самовільне залишення військової частини, місця служби чи поля бою, дезертирство, непокору і невиконання бойових наказів.

Тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний підтримав закон і просив президента його підписати, натомість на ухвалення документа різко відреагувало громадянське суспільство і правозахисники.

У середині серпня Верховна Рада може розглянути законопроєкт про пом’якшення покарання за дезертирство №11322 в остаточній редакції, але він ще потребує доопрацювання. Про це в ефірі Радіо.Свобода (проєкт Свобода.Ранок) повідоимляв перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності (партія «Голос») Андрій Осадчук.

Читати ще

Новинарне агентство “Хмельницький Online”. Видання не несе жодної відповідальності за зміст і достовірність фактів, думок, поглядів, аргументів та висновків, які викладені у інформаційних матеріалах з посиланням на інші джерела інформації. Усі запити щодо такої інформації мають надсилатися виключно джерелам відповідної інформації.

Головне

Останні новини