Російська пропаганда активно працює у США, де опирається на трампістів та прихильників теорій змов.
Російська пропаганда активно намагається вплинути на думки суспільства у США, щоб зменшити підтримку України від головного партнера.
Зокрема, російські “агенти впливу” за кордоном активно просувають російські наративи у відомих виданнях за допомогою блогів.
Раніше сайт “Є” писав, що західні експерти у медіа просувають наративи, тотожні російським за допомогою рубрики «Opinion». Це газетна рубрика, в якій автор ділиться власною суб’єктивною думкою щодо важливих суспільно-політичних подій у світі. По факту це блог, а не редакційний матеріал.
Зазвичай, підтримують росіян маргінальні медійники, які є прихильниками “теорії змов”.
Фейк про Зеленського та 400 мільйонів доларів допомоги
Один з останніх подібних фейків, що нібито президент України Володимир Зеленський нібито «привласнив 400 мільйонів доларів, виділених платниками податків США та призначених для оплати пального». При цьому російські ЗМІ посилаються на статтю американського журналіста Сеймура Герша, опубліковану на сайті Substack.
Як вияснило видання “Стоп Фейк”, стаття Сеймура Герша на авторській платформі substack.com, де може зареєструватися і публікувати свої статті кожен охочий, називається «Торгівля з ворогом». Отже, матеріал не був опублікований в якомусь авторитетному ЗМІ, а є лише частиною особистого блогу Герша.
При цьому інформація про привласнення грошей у матеріалі Сеймура не підкріплена жодними фактами. Журналіст посилається на анонімні йому джерела, які також плутають факти. Вже в першому абзаці Герш пише про те, що йому невідомо, скільки США платять Україні за галон пального, необхідного для заправки військової техніки. Журналіст просто називає суму, яку США платили за галон пального у війні в Афганістані і стверджує, що — напевно — Україна отримує стільки ж.
Варто зазначити, що американські аудитори і Білий дім неодноразово підкреслювали, що вони не виявили значних порушень з боку України щодо використання західного озброєння та матеріальної допомоги.
Наративи від ведучого Fox News
Одним з тих, хто у США також поширює російські наративи виявився ведучий каналу Fox News Такер Карлсон.
Раніше фактчекери видання “Вокс чек” писали про фейки, які поширював Карлсон стосовно COVID-19.
Минулого тижня ведучий засудив президента Джо Байдена та міністра оборони Ллойда Остіна, звинувативши їх у скоєнні «злочинів» на підтримку України, пише видання thedailybeast.com. При цьому ведучий знов послався на фейки.
Його “доказами” став ніюито «витік» слайд-шоу Пентагону, яке, за словами Карлсона, доводить, що американському народу брешуть про стан війни в Україні.
«Друге, що ми дізналися з цих слайдів, це те, що, незважаючи на пряму участь США, Україна фактично програє війну», — сказав Карлсон.
Серед меседжів, які поширював Карлсон, що нібито «на кожного росіянина вбивають семеро українців, а також, що нібито українська ППО повністю деградувала.
І це при тому, що незважаючи на масовані обстріли, російським військам не вдалось зруйнувати українську енергетичну систему. Зокрема, через ефективну роботу ППО. І в останні два місяці масовані ракетні обстріли майже припинились, адже державі-агресору не вдалось подолати роботу української ППО.
“Як виявилося, саме Карлсон поширює брехню про Україну американському народу — слайди, на які він посилався, очевидно були підроблені відомим російським пропагандистом, який живе в Сполучених Штатах”, – пише видання.
«Такер Карлсон проштовхнув фейкову версію документа розвідки США про жертви українців на війні». Це було підроблено шахрайським пабліком, який нібито вела росіянка з Луганська. А насправді канал вела Сара Білз — колишній клерк ВМС США з Нью-Джерсі». — написав у Twitter старший кореспондент Yahoo News Майкл Вайс.
Пропагандистський канал Donbass Devushka
Donbass Devushka — це мережа прокремлівських провоєнних каналів у соцмережах, подкастів, акаунтів для продажу товарів, зокрема, із зображенням символіки ПВК Вагнера і збору коштів на підтримку російських окупантів. В описі його Telegram йдеться, що він бере участь в «інформаційній війні в російському стилі».
37-річна Сара Білз, якраз була адміністратором каналу. До кінця 2022-го вона служила на військово-морській авіабазі США на острові Відбі. За два роки до цього її підвищили до звання E-7 — головного техніка з авіаційної електроніки, але залишала службу вона зі значно нижчим — E-5я.
Сама Білз заявила, що пішла з ВМС за станом здоров’я після ПТСР. У розмові з журналістами WSJ вона підтвердила, що є адміністраторкою каналу, збирала гроші та вела подкаст під іменем Donbass Devushka. Однак, за словами Білз, мережею керують 15 людей «зі всього світу», називати яких вона відмовилася, пише nv.ua.
Публікації “агентів впливу”
В останні кілька місяців в оглядах Центру протидії дезінформації збільшилась кількість згадок про фейки та маніпуляції в американських медіа та соціальних мережах.
Ось лише кілька прикладів наративів за останні дні.
Так, американський аналітик Браян Берлетік на своїй сторінці у Twitter написав: «Німеччина читає Китаю лекції про права людини та суверенітет, у той час як Берлін озброює нацистів в Україні, яка була позбавлена суверенітету в результаті державного перевороту, спланованого США у 2014 році».
У ЦПД відмічають, це дезінформація, як і повідомлення американського видання American Thinker, які поширили повідомлення, що нібито масштабні санкції проти росії після її вторгнення в Україну виглядають як найбільший прорахунок Заходу в сучасній історії”.
Продовжує поширювати фейки й американський ексвійськовий Скотт Ріттер.
Нагадаємо, що раніше був засуджений до тюремного ув’язнення за розбещення неповнолітніх. Сайт “Є” раніше писав, що Ріттер поширював фейки про тисячі військових з Польщі та Румунії, що нібито воюють в Україні.
Тепер новий меседж. В інтерв’ю YouTube-каналу Redacted він заявив: «Найімовірніше, (Зеленського – ред.) чекає смерть – смерть від рук українців, які проти нього повстануть. Адже він став втіленням того тотального колапсу українського суспільства, який наразі спостерігається».
Атака ботів
Видання washingtonpost.com опублікувало матеріал, в якому йдеться про те, що російські оператори вихваляються, що соціальні мережі виявляють та блокують лише незначний відсоток ботів.
Ця заява викликала занепокоєння у колишніх урядовців і експертів у соціальних мережах і поза ними, до яких журналісти зверталися для цієї статті.
«Google, Meta та інші намагаються зупинити це, а росія намагається виправитися», – сказав Томас Рід, дослідник дезінформації та професор Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Гопкінса. Він додав, що заява про 1 відсоток, ймовірно, перебільшена або вводить в оману.
Але якщо це правдива інформація, то власники соціальних мереж не справляються з протидією.